O nas
W ostatnich latach ICM zintensyfikował działania na rzecz rozwoju otwartej nauki. Jako instytucja wiodąca lub partner braliśmy i bierzemy udział w szeregu polskich i europejskich projektów związanych z otwartością, adresowanych zarówno do środowiska naukowego, jak i szerszego grona odbiorców. Powstanie w ramach ICM Centrum Otwartej Nauki jest kontynuacją i wzmocnieniem tego kierunku rozwoju.
CeON jest aktywny w czterech podstawowych obszarach: tworzenie i rozwój oprogramowania oraz usług umożliwiających budowę infrastruktury otwartej nauki; pozyskiwanie i udostępnianie treści naukowych; informacja i promocja otwartej nauki; prace badawcze.
Stworzyliśmy platformę YADDA, szeroko wykorzystywaną do przechowywania, przetwarzania i udostępniania treści cyfrowych. W ramach projektu SYNAT pracujemy nad stworzeniem uniwersalnej, otwartej, zintegrowanej platformy informatycznej dla sieciowych zasobów wiedzy. Przygotowujemy rozwiązania informatyczne dla powstającego systemu informacji o szkolnictwie wyższym POL-on. Współtworzymy Europejską Cyfrową Bibliotekę Matematyczną (European Digital Mathematics Library) oraz infrastrukturę dla sieci repozytoriów europejskich w ramach projektu OpenAIRE.
Kontynuując prowadzone w ramach Biblioteki Wirtualnej Nauki działania związane z udostępnianiem treści naukowych w postaci cyfrowej i rozszerzając je na zasoby polskie, ściśle współpracujemy z bibliograficznymi, abstraktowymi i pełnotekstowymi bazami danych z różnych dziedzin wiedzy (BazTech, Bazhum, AGRO, PSJC, CEJSH) oraz tworzymy własne kolekcje pełnotekstowe (Biblioteka Wirtualna Matematyki, Kolekcja Nauk Przyrodniczych, archiwalna kolekcja materiałów z zakresu nauk społecznych i humanistycznych). W serwisie Otwórz książkę udostępniamy współczesne książki naukowe, natomiast Repozytorium CeON daje autorom możliwość archiwizacji i udostępniania artykułów, książek, materiałów konferencyjnych, raportów i rozpraw doktorskich.
W ramach działalności związanej z promocją otwartej nauki oraz wypracowywaniem otwartych modeli komunikacji naukowej i dystrybucji wiedzy uczestniczyliśmy i uczestniczymy najważniejszych projektach europejskich w tym zakresie, takich jak OpenAIRE, COMMUNIA czy DRIVER. Jesteśmy członkiem założycielem COAR (Confederation of Open Access Repositories), pierwszym polskim sygnatariuszem Deklaracji Berlińskiej i członkiem EuroCRIS. Jako polski partner Creative Commons oferujemy narzędzia prawne służące otwartości w nauce. Jesteśmy aktywni również w polskim środowisku naukowych i edukacyjnym – prowadzimy serwis Otwarta nauka, opublikowaliśmy polecany przez MNiSW „Przewodnik po otwartej nauce”, prezentujemy otwarte modele na konferencjach i warsztatach, jesteśmy członkiem założycielem Koalicji Otwartej Edukacji.
Ważną częścią naszej aktywności są również badania w zakresie nauk ścisłych i społecznych. Prowadzimy badania dotyczące cyfrowych repozytoriów dokumentów (analiza dokumentów, eksploracja danych, bibliometria). Badamy zjawiska i przemiany społeczne związane z rozwojem nauki oraz nowych technologii
Podstawowe obszary naszej aktywności wzajemnie się uzupełniają, umożliwiając wypracowanie kompleksowych rozwiązań dla otwartej nauki, obejmujących aspekty dotyczące oprogramowania, zasobów, badań naukowych, ekspertyz i promocji.