Wirtualna Biblioteka Nauki
Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN) to program finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), który zapewnia polskim instytucjom akademickim i naukowym dostęp do światowych zasobów wiedzy, oraz umożliwia krajową archiwizację tych zasobów. Program jest w większości realizowany przez ICM, który zapoczątkował udostępnianie naukowych baz danych w sieci krajowej w 1996 roku. Pracownicy i studenci w instytucjach objętych programem WBN mają zapewniony sieciowy dostęp do baz danych na serwerach komputerowych w ICM oraz na serwerach należących do zagranicznych wydawców lub agregatorów.
Do najważniejszych zasobów licencyjnych WBN należą: baza pełnotekstowa ScienceDirect zawierająca czasopisma Elsevier (ponad 1700 tytułów, roczniki od 1995) oraz baza pełnotekstowa SpringerLink zawierająca czasopisma Springer (ponad 1800 tytułów, roczniki od 1996). W ramach WBN udostępniane są także pełne teksty czasopism Wiley-Blackwell (ponad 1200 tytułów) i innych wydawców (ACS, AIP, Emerald, IEEE, LWW, a od roku 2011 także IOP, CUP, OUP) oraz czasopisma Science i Nature. WBN obejmuje także większość e-książek Springer, w tym archiwa serii książkowych wydanych do 2008 roku, ok. 5000 książek wydanych w latach 2004-2005, oraz ok. 10.000 książek wydanych w latach 2009-2011. WBN obejmuje także dwie najważniejsze światowe bazy bibliograficzno-bibliometryczne: Web of Knowledge i Scopus, bazy bibliograficzne Inspec i Math, chemiczną bazę faktograficzną Reaxys, ekonomiczne bazy pełnotekstowe i faktograficzne OECD, GMID, EMIS, oraz pełnotekstowe agregacyjne bazy Knovel, Proquest i Ebsco. Wszystkie zasoby licencyjne udostępniane są na serwerach wydawców, a w większość z nich (w tym m.in. Elsevier, Sprigner, Web of Knowledge) jest równolegle archiwizowana i udostępniana na serwerach w ICM.
Zakup licencji dla polskich instytucji akademickich i naukowych na dostęp do baz danych w ramach WBN jest finansowany albo w całości ze śródków MNiSW (licencje krajowe) albo ze środków instytucji z połowicznym dofinansowaniem MNiSW (licencje konsorcyjne). Licencje krajowe obejmują wszystkie intytucje akademickie i naukowe w kraju.W ramach takich licencji udosępniane są od roku 2010 bazy ScienceDirect, SpringerLink (wraz z książkami), Web of Knowledge, czasopisma Science i Nature, oraz baza Ebsco. Pozostałe zasoby WBN są dostępne dla zainteresowanych instytucji, które współfinansują zakup dostępu do wybranych przez siebie baz danych w ramach licencji konsorycyjnych.